...Berme život s úsměvem, ať už je jaký je...:-)

Duben 2008

Jak kolorizovat...

24. dubna 2008 v 19:13 Colorizace
K vytvoření kolorizace potřebujeme program PhotoFiltre, který můžeme stáhnout na stránkách www.stahuj.cz
Nejdřív si do počítače uložíme nějaký černobílý obrázek, nebo si ho ve Photo Filtru uděláme z barevné fotografie.
Návod:
 • Otevřeme obrázek
 • Na pravé straně je sloupeček s různými nástroji. Zvolíme polygon.
 • Polygonem obtáhneme část obrázku, kterou chceme vybarvit.
 • Zvolíme barevný nádech a vybereme si barvu jakou chceme použít.

Lemony Snicket

23. dubna 2008 v 18:10 Lemony Snicket
O Lemonym Snicketovi jsem hledala všude možně, ale nikde jsem nenašla celý jeho životopis. Něco málo jsem našla na Wikipedii.
Řada nešťastných příhod je dětská řada knih, kterou napsal Daniel Handler pod pseudonymem Lemony Snicket a knihu ilustroval Brett Helquist.
První kniha v této sérii byla Zlý začátek (The Bad Beginning) vydaná 30. září 1999 nakladatelstvím HarperCollins Children's Books. Třináctá poslední kniha, Konec (The End) byla vydána 13. října 2006. V češtině bylo prozatím vydáno 13 knih.
Filmová verze je založena na prvních třech knihách série, Zlý začátek (The Bad Beginning), Temné terárium (The Reptile Room) a Široké okno (The Wide Window) a byla vydána 17. prosince 2004 jako Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events.
Daniel Handler řekl v interview pro The A.V. Club, že se rozhodl napsat příběh pro děti, když zkoušel najít nakladatele pro jeho první román, The Basic Eight. Jeden z nakladatelů mu řekl, že to nevydají, ale projevili zájem o napsání příběhu pro děti. Handler si myslel, že je to špatný nápad, ale stejně se rozhodl sejít se s nakladatelem.
Vysvětlil mu svůj nápad "novely o dětech, které vyrůstají během něšťastných příhod" a nakladateli se to zalíbilo, k Handlerově překvapení.
Handler napsal napsal knihu Zlý začátek (The Bad Beginning), první z Řady nešťastných příhod, který nakladatelství HarperCollins vydalo.
O knize
Kniha popisuje mládí tří sourozenců, Violet, Klause a Sunny Baudelairových potom, co jejich rodiče uhořeli při požáru rodinného domu. V knize Zlý začátek (The Bad Beginning), krátce žijí s přítelem jejich rodičů, Penem Poem, předtím než je poslal k opatrovníkovi hraběti Olafovi. Poe se stal osobou spravující jmění po smrti rodičů sourozenců Baudelairových. Hrabě Olaf je jejich velmi vzdálený příbuzný. Sourozenci brzy poznají, že Hrabě Olaf je nepřátelský, zlý člověk odhodlaný zmocnit se dědictví sourozenců Baudelairových. V dalších šesti knihách Olaf pronásleduje děti kamkoliv kam se hnou. Pokaždé se objeví v jiném přestrojení a spřádá neustále nové plány, jak se zmocnit jejich jmění. Snaha sourozenců přesvědčit své okolí o skutečné identitě hrabětě Olafa naráží na lhostejnost, naivnost, nezájem a nevraživost lidí kolem nich. V pozdějších dílech se do popředí dostává boj doba a zla, reprezentován rozkolem v tajemné dobrovolnické organizaci D.P.
Každý ze tří sourozenců má výrazné dovednosti, které jim pomáhají v průběhu jejich dobrodružství. Violet dokáže konstruovat mechanické přístoje a zařízení, které jim nejednou zachrání život. Klaus je vášnivý čtenář a neustále hledá údaje a bádá v knihách. Sunny, i když je spočátku batole, má neobyčejně ostré zuby umí kousnout do všeho. V pozdějších knihách se Sunny naučí i vařit a ze slabého dítěte se stane mladé děvče, která začíná mluvit jednoduchým jazykem sestávajícím s krátkych neúplných vět a zvolání.
Lemony Snicket, domnělý autor příběhů a pseudonym Daniela Handlera, je postavou, která se objeví v okrajových částech knihy. Následuje sourozence Baudelairovy, zkoumá a zaznamenává jejich činy. V posledních knihách série se Baudelairovi o něm dozvědí několik neurčitých informací a možná ho krátce potkali v knize Předposlední utkání (The Penultimate Peril). Na mnohých místech přiznává své zamilování do (v době, kdy se odehrává děj již zemřelé) Beatrice, o které se v poslední knize série (Konec) ukáže, že byla matka sirotků a známá autora Lemony Snicketa. Všech 13 knih je věnováno Beatrice.
Většina obsahu knih v Řadě nešťastných příhod je věnována třem sourozencům, kteří se ocitli v nové situaci, typicky ne jejich přičiněním. Zařazením každé knihy jsou kritické události rozpoznané z názvu. Handler často pracuje se příslušnými schopnostmi sourozenců a zařazuje je do hlavního děje. Violet pořád něco vynalézá, Klaus vždy nachází knihovnu, aby prozkoumal její knihy, Sunny pořád nachází nějaké věci ke žvýkání, nebo v pozdějších knihách knihy pro vaření. Sunny se s růstem zubů vyvinou i kulinářské záliby.
Lemony Snicket často vysvětluje slova a obdobné výrazy do nepřiměřených detailů. Když popisování slova čtenáři, který si nemusí být úplně vědom jeho významu, tak čtenář obvykle říká:"slovo, které tady myslí…". Navzdory hlavní absurditě děje v knihách, Lemony Snicket průběžně zastává názor, že příběh je pravdivý a to je jeho "vážná úcta", aby jej zaznamenal. Snicket často začíná humornou odbočkou na začátku kapitoly, jež hovoří o jeho mínění na různorodé záležitosti, nebo věci z jeho vlastního života. Podrobnosti o jeho domnělém osobním životě jsou velmi absurdní, neúplné a nedostatečně vysvětlené. Na příklad, Snicket tvrdí, že byl šestnáct mil pronásledován rozzuřeným davem.
Lemony Snicket má velmi cynický názor na život. Zadní obálka každé knihy zkouší přesvědčit čtenáře, aby si přečetl raději nějakou jinou knihu s popisuje věci, které by měly čtenáře odradit od čtení této knihy a raději si přečíst něco úplně běžného a všedního. Příkladem by mohl být výňatek z článku na zadní obálce Ponuré sluje. Snicket vyjadřuje větší odpor k hrozným elementům pro průměrného čtenáře. Kdykoliv se v knize vyskytuje skličující bod, žádá čtenáře, aby ukončil četbu a představil si šťastný konec. Zadní obálka knihy je vždy následována Snicketovým podpisem "S veškerou úctou, Lemony Snicket."
Snicket překládá do srozumitelného jazyka řeč nejmladšího sourozence, Sunny, která v prvních knihách uměla říci jen slova a věty, které dávaly smysl pouze jejím sourozencům. Toto se však změní, když Sunny začne používat opravdová slova, jedna z jejích prvních delších vět v sérii byla "Já nejsem mimino." Říkala sestře Violet v Ledové stěně. Slova, která používá jsou obvykle z jiných jazyků nebo to jsou světoznámé výrazy.
Při popisování postav, jež Baudelairovi dříve potkali, Snicket často popisuje nejdříve její vlastnosti a neprozradí jméno postavy dokud nebyla podrobně popsána. Nikdy nedělá to, když převlečený hrabě Olaf představován dětem. Lemony Snicket začíná každou knihu nějakým popisem něčeho nepodstatného před spojení knihy s Baudelairovými v jejich aktuální situaci. Snicket často používá aliteraci na jméno místa během celého příběhu. Používá tento styl na názvy knih (jedna výjimka je v poslední knize, Konec).
Společenský komentář je hlavní částí knih, které často komentují zdánlivě nepopsatelné skutečnosti lidské povahy. Knihy rovnoměrně představují sourozence Baudelairovy jako svobodně myslící a samostatné, zatímco skoro každé jiné slovo je kolem úcty k oprávněné moci a podřízení zločinecké psychologii, vzniká napětí, touha zlé vůle a další společenské problémy. Velká hodnota je dávána učení: těm kdo "hodně čtou" a jsou obvykle sympatickými postavami, zatímco ten, kdo se straní znalostem je ničema.
Seznam knih:
 • Zlý začátek
 • Temné terárium
 • Široké okno
 • Ohavná pila
 • Strohá akademie
 • Nouzový výtah
 • Zpustlá vesnice
 • Zákeřná nemocnice
 • Masožravý lunapark
 • Ledová stěna
 • Ponurá sluj
 • Předposlední utkání
 • Konec
 • Neautorizovaná autobiografie
Můj názor: Miluju knížky Řada nešťastných příhod a mám doma všech 13 dílů. Už jsem je všechny přečetla a mrzí mě, že daší díly nebudou vycházet :-( Knížku Zlý začátek jsem poprvé uviděla v časopise Tom & Jerry, kde na ni byla reklama. Zaujal mě obrázek, který má knížka Zlý začátek na titulní straně. Poprosila jsem mamku, aby mi ji koupila. Řada nešťastných příhod mě zaujala natolik, že jsem si koupila všech 13 knížek.
Lemony Snicket je jedinečná osobnost, na zadní straně svých knížek píše, že příliš nedoporučuje, abychom je četli a upozorňuje nás na smutný děj, který se v knize odehrává a radí nám, abychom tuhle knihu vrátili zpět na polici a raději si přečetli něco veselejšího. Do knížky sám vstupuje a na začátku každé kapitoli povídá něco ze svého života. Z třináctého dílu jsem vyčetla, že Lemony Snicket sirotky Baudelairovi znal a pátral po jejich smutném příběhu, ale myslím si, že je to jenom fantazie, že si celou Řadu nešťastných příhod vymyslel. Pro mě je to úžasný autor. Doporučuju, abyste si Řadu nešťastných příhod také přečetli, určitě se nebudete nudit :-)

Videa křečíků

20. dubna 2008 v 13:08 Křečci a křečíci
Tohle video je nádherný. Je to mláďátko jménem Mocha, je krásňounké, koukněte na něj
Tohle je taky Mocha, ale už trošičku starší, je to roztomilý.

Když má křeček mláďátka...

18. dubna 2008 v 17:49 Křečci a křečíci
Jak se rodí křečata?
Krátce před porodem si březí samička pečlivě přestýlá hnízdo. Rodící samička sedí na zadečku a neustále si olizuje genitálie. Mláďata vycházejí z jejího těla hlavičkou napřed. Samička hned překousne pupeční šňůru, ale jinak nechá všechno na nich. Placenta vychází později. Každé slepé a holé novorozeně samička pečlivě do sucha olíže.
Pozor: Nebraňte matce v olizování mláďat, novorozenci by nepřežili !
Mrtvě narozená mláďata samička sežere, nikdy je nenajdete v hnízdě. Také lůžka matka zkonzumuje, což je velmi důležité, protože obsahují hormony podněcující tvorbu mléka. Neberte mláďátka do rukou dříve, než se jim otevřou očička, samice ucítí váš pach a potom by se o ně nemusela chtít starat. Když uslyšíte z domečku pískání ( mláďátka pískají, když je samice olizuje, přemysťuje...) - samice už porodila a nechejte ji po porodu v klidu.
Čím samici krmit ?
V zásadě je možné krmit matku stejnou směsí jako normálně. Pouze je zapotřebí se postarat o dostatečné zásobení tekutinami, aby měla pro mladé dostatek mléka. Může se stát, že matka po několika dnech jedno mládě sežere. Je to známka nedostatku tekutin nebo živočišných bílkovin. Proto je třeba v době kojení zvýšit jejich dávky ( mléko, vařené kuřecí maso, mouční červi ).
Jak se mláďátka vyvýjí?
3. den: na kůži hřbetu se objevuje zřetelná pigmentace.
5. den: tělo se pokrývá jemným chmýřím.
7. den: vyrůstá hustá srst, pouze bříško zůstává ještě dlouho lysé.
8. den: u samiček jsou už zřetelně vidět mléčné bradavky.
12. den: první vycházka mimo hnízdo.
14. den: otevírají oči.

Mladí křečci se asi tři týdny živí mateřským mlékem, ale už po dvou týdnech ochutnávají i normální krmení. Ve stáří tří týdnů je možné mláďata od matky odebrat.
Březost křečků
Druh křečkaBřezost ve dnechPočet mláďat
Křeček zlatý16 - 196 - 8
Křečík čínský20 - 225 - 7
Křečík džungarský19 - 224 - 7
Křečík Campbellův17 - 204 - 6
Křečík Roborowského19 - 223 - 5
Majlinka si ustýlá v domečku, aby bylo malinkým teplo...
Naše mláďátka, je jich 11

Jak nejlépe křečka ochočit...

18. dubna 2008 v 17:43 Křečci a křečíci
Nejvhodnější čas pro ochočení křečka je večer, kdy velézá z domečku, přibližně kolem sedmé hodiny večer. Dejte si na ruku jablíčko nebo pár obilných zrníček. Ruku dejte do klece a čekejte až za vámi křeček přijde a uvidí, že mu nabízíte jídlo. Nebude vás brát jako nepřítele, když mu dáváte jídlo. Může se stát, že bude chvíli trvat, než si na vás křeček zvykne a vezme si jídlo z vaší dlaně, ale určitě se to povede. Denně bychom se měli křečkovi věnovat asi 30 minut, aby si na nás zvykl. Ale nebuďte křečka, když spí, bude na vás nevrlý.

Čeho si musíme všímat, když kupujeme křečka...

18. dubna 2008 v 17:38 Křečci a křečíci
 • Oči musí mít lesklé a zcela otevřené, srst kolem nich čistou a suchou. Pokud má dospělé zvíře oči jen napůl otevřené, buď opatrný.
 • Na nose nesmí mít žádné výměšky.
 • Pokud má okraj ušních boltců poškozený, je to jen malá vada krásy. Něco jiného je, pokud je poškozen vnitřek boltce. Může to být infekce, která pak těžce postihuje jeho sluch.
 • Srst musí mít hladkou, lesklou a bez lysin. Křeček, který se celé minuty drbe, má pravděpodobně kožní cizopasníky. Také zježená srst značí zdravotní potíže.
 • Okolí zadečku je u zdravého křečka suché a čisté, zadní část znečištěná trusem značí onemocnění zažívacího traktu.
 • Sleduj pohyb. Pokud běhá na napjatých nohou, zdá se nápadně nohatý nebo má kočičí hřbet, je nemocný. Pokud bdělého křečka, kterého neznáš, můžeš bez toho, že by se bránil, převrátit na záda a on tak zůstane ležet, rozhodně ho nekupuj.

Jak poznáme, jestli je to samička nebo sameček...

18. dubna 2008 v 17:35 Křečci a křečíci
Samička nemá oproti samečkovi skoro žádný zadeček. Samečci mají od pohledu zadeček velký.

Nejčastější nemoci...

18. dubna 2008 v 17:32 Křečci a křečíci
Nejčastější nemoci:
NemocPříznakyPrevence; léčba
Vypadávání srstiholá místa bez srsti, parazitépo kontaktu s jinými zvířaty si umyjeme ruce a podáváme pestrou stravu; nutná je návštěva veterináře
Nádorybulky pod kůžíkřečci na ně trpí často; okamžitě jdeme k veterináři, vyříznutí nádoru může křečkovi zachránit život
Průjemřídká stolice, která nepříjemně páchnepříčinou může být špatná strava, podchlazení či střevní infekce; většinou přejde po několika dnech
Zápal plic, nachlazeníkýchání, chroptěnídáváme pozor, aby ke kleci neproudil průvan; zajdeme k veterináři
Přerostlé zuby nebo drápkyv případě drápků špatná chůze, při přelostlých zubech snížená konzumace jídlavždy poskytneme příležitost k hrabání a hlodání; veterinář provede korekci
Zlomenina nebo naraženina kostíkulhání, vlečení nožičky za sebouznemožníme křečkovi lezení a šplhání, ať nožka dobře sroste
PoraněníKrvácení, strupykřečky, kteří se moc perou, preventivně oddělíme; menší zranění vydesinfikujeme jodisolem, s větším jdeme k veterináři
Zánět spojiveksvětloplachostnepoužíváme příliš prašnou podestýlku; pomůže jen veterinář

Rasy křečků...

18. dubna 2008 v 17:27 Křečci a křečíci
Křeček zlatý
Známý také jako křeček syrský, u nás nejoblíbenější druh křečka. Je třeba upozornit, že jako křeček zlatý se označuje celý druh včetně plemen a nikoli jen zlatohnědě zbarvení představitelé. Křeček saténový, strakatý, panda nejsou zvláštní druhy, ale pouze plemena křečka zlatého.
Křeček zlatý žije v pouštích a polopouštích Malé Asie. Obývá oblasti se suchým a teplým subtropickým klimatem, takže v našem podnebí venku dlouho nepřežije.
O divokém křečkovi zlatém toho víme málo. V roce 1930 vykopal profesor Aharoni blízko města Halebu v syrské poušti hnízdo křečka. Našel zde samičku s dvanácti mláďaty a tato zvířata odnesl do svého ústavu. Zde se mu podařilo odchovat čtyři zvířata (zbytek utekl) a tito křečci se stali předky všech křečků, které dnes člověk chová.
Křečík džungarský
Je nejvýše 9 cm dlouhý, má šedou srst s černým podélným pruhem na hřbetě ("úhoří pruh"). Vypadá jako malý medvídek, jeho ocásek a nohy jsou krátké, většinou schované pod tělem. Běžící křečík se valí po zemi jako myška na klíček. V letní srsti je džungaráček šedý s úhořím pruhem a šedivou hranicí mezi tmavší svrchní stranou a bílým bříškem. V zimní srsti je světlejší, v chladu chovaná zvířata mají až na nepatrné zbytky šedé srst sněhobílou. Pokud je tento křečík chován doma při pokojové teplotě, zůstává jeho letní srst i v zimě.
Křečík džungarský obývá stepi a tundry jižní a střední Sibiře. Neupadá do zimního spánku, takže jeho bílé zimní zbarvení je pro něj ochranou před nepřáteli.
Další rasy křečků:
Křečík čínský
Křečík Campbellův
Křečík Roborowského

Obydlí pro křečka...

18. dubna 2008 v 17:15 Křečci a křečíci
Křečkovi bychom měli dopřát větší klec, aspoň o rozměrech 50 x 30 x 40 cm. Můžeme ho umístit i do terária. Každý týden bychom měli v kleci či teráriu vyměnit hobliny, pouze když je samička v říji, tak počkáme až mláďátka odchová, a potom můžeme klec bez problému vyčistit.
Nezbytné doplňky do klece či terária:
- miska na vodu nebo napáječka
- miska na žrádlo
- domeček, aby mohl křečík, kde spát
- kolotoč
Do klece můžeme přidat různé prolézačky ( např. rulička od toaletního papíru, žebříček ... )
Každý den musíme křečkovi vyměnit vodu a dát čerstvé žrádlo.
!!! Nebuďte zbytečně křečka, když spí, zkracujete mu tím život !!!
Klícka

Čím bychom měli křečka krmit...

18. dubna 2008 v 17:00 Křečci a křečíci
Křečci nejraději papají obilné semínka, kukuřici, slunečnicová semena, burské oříšky, ovesné vločky, salát, salátovou okurku, mrkev, jablko, pampeliškové listy ( mléč ), brokolice a jiné. Nejlepší je koupit ve zverimexu krmivo pro hlodavce, je tam vše, co křeček potřebuje i vitamínové suchary.
Křečkovi by v kleci neměl chybět kousek tvrdého chleba k obrušování hlodáků.
Majlinka si nejvíce pochutnává na hlávkovém salátě, brokolici, vitaminových sucharech a jablíčkách.
Neměli bychom křečka krmit čokoládou, cukrovinkami, apod.
Ve zverimexu seženete směs pro hlodavce, která křečíkům moc chutná. Půl kila stojí asi 45 Kč.
Majlinka si nacpala lícní torbičky a rychle do domečku...
Vitamínové suchary pro hlodavce.

Můj křeček Majlinka

18. dubna 2008 v 14:22 Křečci a křečíci
Ahoj! Já jsem křeček syrský a moje panička mi dala jméno Majlinka. Jsem hodná a milá, ale někdy dokážu pořádně zlobit, třeba okolo 11 hodiny večer šplhám po šprušlích klece a potom ty šprušle ohlodávám, nebo se jen tak zavěsím a pak spadnu. A taky běhám v kolotoči. Pro nás křečíky je to snad nejzábavnější věc, v našem křeččím životě, běhat v kolotoči sem a tam Taky jsem už jednou utekla, protože jsem byla zvědavá, jak vypadá pokojík a dům mojí paničky, ale spadla jsem ze schodů a pak mě bolela nožička Teď si už dávám pozor a raději neutíkám.
Mám i manžela jménem Timík, ale nebydlíme spolu, protože moje panička Denča koupila Timíka jejímu klukovi k narozeninám, ale chodíme k sobě na návštěvu, Timík ke mně, a nebo já k němu. S Timíkem máme už i mláďátka, narodilo se nám jich dvanáct, tak mám teďka co dělat. Snažím se být zodpovědná maminka.
U paničkyCpu se :-)*Stuff*Stuff*Stuff*
A tohle je můj manžel Timík :-)